טיפול פסיכולוגי קבוצתי - קבוצה אנליטית

לפעמים אנחנו מצויים בטיפול זמן רב, או אפילו מודעים למצבנו ולמה שחוסם אותנו מלשנות את המציאות, אבל לא מצליחים להביא את המודעות שבחזקתנו לכדי מימוש בחיים האמיתיים. אנחנו מרגישים מבפנים מלאי תובנה למצבנו - אבל בחוץ שום דבר לא זז. מצב שכזה הוא אידאלי לפנייה לטיפול קבוצתי.

הסיבה לכך היא, שטיפול אנליטי קבוצתי, מטפל באדם בתוך קבוצה המדמה את שלל הקבוצות הקיימות בחיים, וכך מתאפשרת הזדמנות נדירה לטפל בנפש בסביבה קרובה הרבה יותר למציאות. על כן, יש בקבוצה הטיפולית אפשרות להתנסות באופנים שונים של התנהגויות בינאישיות, לחוות את עצמך מול האחר, לקבל שיקוף לעצמך ולקיים חקירה פנימית מצמיחה ומפתחת - וכל זאת מקום בטוח ושמור.

האנליזה הקבוצתית רואה את האדם הפרטי כחלק מקבוצה, ואת הדינמיקה הנפשית כמשפיעה ומושפעת מהמטריקס שבו האדם גדל ומתקיים. הטיפול הקבוצתי מתייחס ליתר המשתתפים בקבוצה כהיכל מראות, שדרכן משתקפת הנפש של האדם בעצמה ובבהירות. בטיפול קבוצתי יש הזדמנות שאינה קיימת בטיפול הפרטני, לעבוד ולהתנסות ולחוות את העצמי ואת היחסים הבין אישיים של האדם כאן ועכשיו, ובשל כך זהו תהליך מואץ וחזק גם מבחינת התחושות שהוא מעלה וגם מבחינת השינוי שהוא מאפשר.

בנוסף לעבודה על קשרים משמעותיים של האדם, טיפול קבוצתי מאפשר גם עבודה על הקשר של האדם עם עצמו, על הערך העצמי, המודעות העצמית, והבטחון העצמי של האדם. על היכולת שלו לבטא את עצמו באופן מלא ואותנטי בתוך קבוצה, או כדברי ס.ה. פוקס, אבי האנליזה הקבוצתית: "everything is thinkable and talkable" - וכאשר זה קורה בתוך קבוצה יש לכך ערך טיפולי עצום.

אני יודעת שזה לא מובן מאליו לפנות לטיפול קבוצתי, זה יכול להחוות כמפחיד וחשוף, ובכלל למה זה טוב להיות עם עוד אנשים ולא לבד עם המטפל? אבל אם זה מסקרן אותך, אפשר להתייעץ איתי ולבוא לפגישה ללא עלות לפני הכניסה לקבוצה.
 
ועוד נתון חשוב: זה גם הרבה יותר זול, כך שאפשר לשלב עם טיפול פרטני.

מהי קבוצה אנליטית?

קבוצה אנליטית היא טיפול הנעשה בקבוצה בעלת מסגרת קבועה הנפגשת אחת לשבוע למשך שעה וחצי, ומונה עד 8 אנשים. בתוך מרחב זה, יש הזדמנות ייחודית למפגש אנושי וטיפולי ולחקירה פנימית מצמיחה ומפתחת.

המסגרת הקבוצתית משחזרת במידה רבה את התא המשפחתי ואת החברה כולה ומאפשרת התבוננות חיה ונוכחת על חלקים בנפש, ועל היחסים הבינאישיים שאינם באים בהכרח לידי ביטוי בטיפול פרטני. המרחב הבטוח בקבוצה מאפשר בחינת התנהגויות בין אישיות, בניית זהות וחיזוק עצמי, הרחבת המודעות וצמיחה אישית.

הטיפול יכול להתקיים בפני עצמו או במקביל לטיפול פרטני.

למה קבוצה, ולא טיפול פרטני?
 
Facebook
אפרת יובל - פסיכולוגית קלינית בחדרה
054-5330569 | efratyovel72@gmail.com | חבצלת השרון 4, עין הים, חדרה