נעים להכיר

אני מאמינה בלמידה והעמקה תמידית הן בתחום הפסיכולוגיה ומחוצה לו, מתוך מחשבה שבמקצוע הטיפולי תמיד קיים המתח בין הידיעה לחוסר הידיעה, שמותירה את המטפל סקרן ומעוניין בחקירה והתבוננות, הן לגבי עצמו והן לגבי המטופל. ולכן במהלך הדרך למדתי בבי"ס לפסיכותראפיה, וכעת אני לומדת תואר שני בספרות באוניברסיטת תל אביב, מתוך הבנה כי האדם הינו פסיפס מורכב ופנים רבות לו, הן מבחינת האישיות והן מבחינת כיווני העניין.

המשיכה שלי לספרות נובעת מכך שלפי אמונתי, היכולת של האדם לספר את סיפור חייו באופן בהיר ושלם מעניקה לו שקט נפשי, כיוון וקבלה עצמית. בנוסף, האדם במהלך טיפול מספר סיפורים, משורר את חייו, והכל בעזרת חומר הגלם המשותף ליצירת הספרות והיצירה הטיפולית כאחד- המילה. המילים ריתקו אותי מאז ומעולם ככח מבהיר מרפא ואסתטי ואני מקשיבה להן בקשב רב בעת הטיפול, למה שהן אומרות כמו למה שהן מסתירות בחובן תוך שהן מגלות רבדים ממעמקי הלא מודע של המטופל. 


במסגרת תהליך הכשרתי המעשית, התנסיתי בעבודה עם אוכלוסיות מגוונות בתחום הטיפול והאבחון במספר מקומות:
  • עבודה במחלקה הפסיכו-סומאטית בביה"ח תל השומר, עם נערות בעלות הפרעות אכילה.
  • עבודה ביחידה לגיל הרך של מרפאת "רמת-חן", בעיקר עם הורים בראשית דרכם והורים לילדים עד גיל 6
  • עבודה במרפאה ציבורית של מרפאת "רמת חן", עם מבוגרים בשלל בעיות: חרדות, דיכאון, הפרעות אישיות,קשיי חיים נורמטיביים.
  • עבודה במחלקה אשפוזית  של "רמת חן", עם מבוגרים בעלי בעיות נפשיות שונות.
  • עבודה במרפאה ציבורית של בית חולים הלל יפה, עם ילדים, בני נוער והדרכות הורים.
  • עבודה בקליניקה פרטית במרכז אמא אדמה שבהוד-השרון, עם נשים בהריון ואמהות ואבות בתהליכי הורות ראשוניים. בין היתר על הנושאים: הכנה רגשית ותמיכה בהריון ובלידה, עיבוד חוויות טראומטיות של לידה והפיכת הלידה לתהליך מעצים ברמה האישית, הזוגית והמשפחתית, טיפול בדיכאון אחרי לידה, תמיכה בקשיים והתלבטויות הקשורים להפיכה להורים ולמשפחה. קשיים בזוגיות, הדרכות הורים ספציפיות לילדים עם קשיים וטיפולים פרטניים.
 
קצת על שיטות הטיפול בהן אני משתמשת:

טיפול פסיכו-דינאמי

טיפול באמצעות שיחות (או טיפול במשחק לילדים) המבוסס על בניית קשר טיפולי של בטחון ואמון וחותר להבנת הסיבה לקושי הנחווה, התבוננות פנימית, ויצרת מרחב רב יותר של אפשרויות ובחירה בחיים ושאיפה לחיים מלאים יותר.

CBT - טיפול קוגניטיבי-התנהגותי
טיפול המתמקד בדרך כלל בבעיה מסויימת ושואף לטפל בביטויים ההתנהגותיים או דפוסי המחשבה שיוצרים ומשחזרים את הבעיה. דרך הבנת הבעיה, למידת דרכים להתמודדות עימה, שינוי דפוסי מחשבה, עבודה גופנית או שינויים התנהגותיים, הטיפול עוזר להגמיש דפוסי התמודדות, להקל על החרדה המתעוררת ולחיות חיים מלאים ושלמים יותר. לעיתים הטיפול מתאים כהתערבות לטווח הקצר מול בעיה נקודתית מסויימת ולעיתים משתלב בטיפול פסיכודינאמי. גישה זו מתאימה בעיקר לסובלים מחרדות, דיכאון ולהקלה על סטרסורים בחיים.


 

אני פסיכולוגית קלינית מומחית, בעלת נסיון טיפולי של כעשרים שנה, גרה בשכונת עין הים שבגבעת אולגה, אמא לחמישה ילדים ביניהם זוג תאומים זהים.

אני מטפלת במבוגרים, בני נוער וילדים, ובעלת נסיון בגיל הרך. אני עושה טיפולים דיאדיים והדרכות הורים.

אני עובדת בגישה דינאמית התייחסותית, גישה המתבוננת באדם כמושפע מההיסטוריה האישית שלו, אך עיקר עבודתי הטיפולית מתמקדת בחיים המציאותיים, בכאן ועכשיו, ובקשר הטיפולי הנרקם ביני לבין המטופל בתוך חדר הטיפול. כמו כן, בגישת העצמי הרואה את הערך העצמי של האדם כמקור לצמיחה ובריאות נפשית. 

בנוסף, אני משלבת עבודה ממוקדת קוגנטיבית התנהגותית cbt)), בעיקר בכל הקשור להפרעות חרדה ודכאון. גישה זו הינה קצרת מועד והיא מאתרת את הסימפטום הגורם למצוקה ומטפלת בו במישרין.

אני מאמינה שיש שיטות רבות לטפל באדם ולכן, בהכירי את המטופל אני משלבת  מגוון שיטות טיפוליות נוספות בהתאם לאדם הנמצא מולי. אני מאמינה בקשר בין גוף לנפש כך שהגוף מבחינתי הינו מראה לנפש ולהפך. ועל כן, גם הנפש וגם הגוף נוכחים ופועלים בחדר ומקבלים התייחסות בתוך הטיפול.

 
Facebook
אפרת יובל - פסיכולוגית קלינית בחדרה
054-5330569 | efratyovel72@gmail.com | חבצלת השרון 4, עין הים, חדרה