טיפול פסיכולוגי במבוגרים


 

בטיפול מתקיים מפגש אותנטי וכן, כאשר האמון  נבנה בהדרגה ובהתאם לקצב האישי של האדם. אני מציעה בעיקר טיפול בשיחות בגישה הדינאמית-התיחסותית, גישה הנותנת דגש לאותנטיות ולקשר הטיפולי המתהווה ולגישת העצמי המתייחסת לערך העצמי של האדם כגורם מרכזי המשפיע על בריאותו הנפשית ויכולתו להתפתח ולצמוח.  אני מאמינה שהאדם אינו אמור להתאים את עצמו לגישה אלא עליי להתאים את אופן ההתבוננות שלי ושיטות הטיפול שלי לאדם היושב מולי ואני משלבת ומתאימה מגוון גישות טיפוליות. אני רואה את הפגישות הטיפוליות כיצירה משותפת וכנה הנרקמת ביני לבין המטופל דרך המילה, הסיפור המתהווה על חייו של המטופל והמרחב הנבנה במשותף, בהדרגה ובהעמקה. ומתוך כך מתבהרים חלקים לא מודעים, מתאפשרת גמישות רבה יותר בחיים, נלמדות דרכים להתמודדות עם חרדות, הדיכאון מפנה את מקומו ליצירתיות וחיות, ודרכים חסומות ותקועות מתבהרות ונפתחות. 


איך נדע כי הגיע הזמן לסיים את הטיפול?

המשמעות האמיתית של הטיפול מתבטאת בשינויים המתרחשים בחייו של האדם, קרי, שיפור בתחושתו, ביכולת הגמישות שגדלה ובמרחב הבחירה שמתאפשר לו. הפרידה מהטיפול, בעיני, הינה חלק משמעותי ולא פחות חשוב מהטיפול עצמו. חשוב לעודד גוזל לעוף מהקן, לפרוש כנפיים לגדול, להאמין שהוא יכול לעוף לבדו, כך גם בטיפול חשוב לסיימו כשמגיע הזמן. 
אני רואה את תפקידי כמטפלת, לעודד את הגדילה שתתרחש במועדה, לתמוך במטופל שצבר כוחות וביטחון ויכול  כבר "לעוף" לבדו, כשהוא נושא בחובו את כל מה שלקח מהטיפול.

מתי אדם בוחר לפנות לטיפול?

אנשים פונים לטיפול ממגוון סיבות ואולי התשובה הפשוטה ביותר היא, כאשר הם חווים חוסר סיפוק  ומועקה מחייהם.

לעיתים, התחושה הינה של בלבול, לעיתים, בדידות, משברי חיים, או אובדנים הקוטעים  החיים אותם ידעו עד כה. לעיתים התחושה מתעצמת עד כדי קושי אמיתי בתפקוד שעלול להתבטא בדיכאון, חרדה ותחושות קשות של ייאוש. כאשר אדם מתחיל לחפש עזרה חיצונית, הוא בוחר בנקיטת עמדה אקטיבית שמשמעותה, חיפוש מוצא, על פני קבלה פאסיבית של  "גזרות" החיים הגורמות למצוקה.

תחילת הדרך אל הטיפול ה"מתאים" יכולה  להחוות כמו תחילתו של מסע אל הלא נודע. בלי לדעת מה יהיה אופיו של המסע, מה יהיה משכו, האם זה בכלל ישתלם או יהיה בזבוז של זמן  ולמה זה עדיף משיחה עם חבר או סתם לתת לדברים לעבור.


מה קורה בטיפול?

 
Facebook
אפרת יובל - פסיכולוגית קלינית בחדרה
054-5330569 | efratyovel72@gmail.com | חבצלת השרון 4, עין הים, חדרה